Uczniów i nauczycieli zapraszamy do współpracy – w ramach indywidualnych projektów oraz patronatu; w tym drugim przypadku obie instytucje podpisują umowę, w której określają pola i zasady wzajemnej współpracy.

Specjalnie dla uczniów zainteresowanych historią regionalną Instytut we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego organizuje Pomorską Ligę Historyczną (więcej informacji w linku poniżej).

Pracownicy Instytutu gotowi są do współpracy z instytucjami kultury, uniwersytetami trzeciego wieku, stowarzyszeniami przy popularyzacji historii regionalnej, historii Polski, historii wojskowości, archeologii, przybliżania aktualnych wydarzeń z zakresu polityki międzynarodowej.

W obecnej chwili Instytut współpracuje z kilkudziesięcioma szkołami ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, kilkunastoma uniwersytetami trzeciego wieku (m.in. w Golczewie, Gryfinie, Stargardzie, Policach, Szczecinie), muzeami (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Pamiątek 1. Armii w Mieszkowicach), bibliotekami z Pomorza Zachodniego a także urzędami (m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, konsulaty honorowe Republiki Francuskiej, Republiki Włoskiej i Ukrainy w Szczecinie) i organizacjami pozarządowymi (m.in. Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie czy Stowarzyszenie „Meander” z Drawska Pomorskiego).

Osobą odpowiedzialną za koordynowanie współpracy jest zastępca dyrektora Instytutu, dr hab. Radosław Skrycki, prof. US (radoslaw.skrycki@usz.edu.pl).