O KIERUNKU

Celem studiów nad wojną i wojskowością jest zdobycie szerokiej wiedzy o dziejach wojen, wojska i wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem historii, tradycji i współczesności polskich sił zbrojnych. Absolwent będzie także gruntownie zaznajomiony z organizacją, funkcjonowaniem i zadaniami policji państwowej oraz innych służ mundurowych strzegących bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Zapozna się z historią sztuki wojennej oraz zdobędzie wiedzę dotyczącą uzbrojenia, umundurowania, fortyfikacji oraz symboli i barw obowiązujących w siłach zbrojnych. Pozna podstawy prawne funkcjonowania armii, policji oraz innych sił stojących na straży porządku i bezpieczeństwa państwa. Zaznajomi się z systemem bezpieczeństwa międzynarodowego i funkcjonowaniem w nim Polski oraz czynnikami destabilizującymi ten system. Pogłębieniem zdobytej wiedzy będą zajęcia terenowe w trakcie, których student uzyska bezpośredni wgląd w funkcjonowanie wojska, policji i innych służb mundurowych oraz instytucji odpowiedzialnymi za sprawy obronności i bezpieczeństwa państwa. Student nabiera umiejętności analizy i oceny związków między polityką państwa, funkcjonowaniem sił zbrojnych i życiem społeczeństwa. Podczas studiów ich uczestnik zdobywa umiejętność dostrzegania konsekwencji konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych w różnych aspektach funkcjonowania państwa i społeczeństwa oraz roli wojska w życiu społeczeństwa, polityce zagranicznej i wewnętrznej państwa w okresie pokoju. Student nabywa umiejętności dostrzegania przejawów tradycji wojskowej oraz jej kultywowania. Poznaje miejsce tradycji opartej o wydarzenia militarne w polityce władz lokalnych i polityce historycznej państwa, jak również jej wpływ na działania organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych. Podniesieniu, jakości edukacji będą służyć wizyty w muzeach i jednostkach wojskowych, gdzie student zapozna się z uzbrojeniem, wyposażeniem i ubiorem używanym w siłach zbrojnych w przeszłości i współcześnie.

SPECJALNOŚCI (na II stopniu)

– Obrona Terytorialna

– Militarystyka współczesna

– Dzieje wojen i wojskowości

UMIEJĘTNOŚCI UZYSKIWANE W TRAKCIE STUDIÓW

Nauczysz się:

– analizy i oceny związków między polityką państwa, funkcjonowaniem sił zbrojnych i życiem społeczeństwa.

– zdobędziesz umiejętność dostrzegania konsekwencji konfliktów międzynarodowych i wewnętrznych w różnych aspektach funkcjonowania państwa i społeczeństwa

– rozpoznawać różne rodzaje wojsk, ich uzbrojenie, zarówno historyczne jak i współczesne.

PRZYKŁADOWE PRZEDMIOTY

Doktryny wojenne XIX-XXI wieku, Wojna i wojskowość w XXI wieku., Prawne podstawy funkcjonowania polskich sił zbrojnych i służb mundurowych, Kartografia wojskowa, Społeczno – demograficzne konsekwencje wojen, Konflikty zbrojne we współczesnym świecie, Siły zbrojne w polityce międzynarodowej, Terroryzm w stosunkach międzynarodowych, Wizerunek wojska i wojny w mediach, Topografia wojskowa, Historia szpiegostwa od starożytności do współczesności

KARIERA I PRACA

Nasi absolwenci spełniają się zawodowo i robią karierę jako:

– pracownicy organów administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialni za sprawy obronności i bezpieczeństwa państwa

– pracownicy mediów zajmujących się tą problematyką,

– pracownicy  muzeów, bibliotek oraz innych instytucji sprawujących ochronę nad dziedzictwem  narodowym.

– pracownicy służący w siłach zbrojnych, policji, straży granicznej i innych służbach mundurowych, szczególnie na stanowiskach, gdzie niezbędne jest przygotowanie z zakresu humanistyki (np. misje pokojowe; praca wychowawcza).

Plan studiów

Sylabusy